ZAŠTO JE VAŽNO KAKO ODRŽAVAMO POSTELJINU?

Posteljina lepog dizajna i boje koje se uklapaju u ostatak enterijera spavaće sobe mogu značajno uticati na raspoloženje nekih osoba. Zato takve osobe pridaju veliki značaj odabiru najadekvatnijeg modela, ali takođe brinu i o njihovom održavanju.

Bakterije i gljivice koje se mogu kriti u posteljini nisu vidljive golim okom i zato ona može biti mnogo prljavija nego što to možete i da zamislite. I to je glavni razlog zbog kojeg je redovno i pravilno održavanje od izuzetnog značaja za zdravlje.

Postojeći podaci i preporuke iz struke govore o tome da bi posteljinu trebalo menjati na sedam dana, odnosno jednom nedeljno. Ali podaci iz prakse svedoče da se to retko dešava, već da se zamena i pranje vrše u vremenskom periodu koji je mnogi duži od preporučenog.

ZDRAVLJE NA PRVOM MESTU

Koliko često zaista razmišljate na temu posteljina i toga koliko je ona čista ili prljava? I šta na to utiče ili od čega to zavisi? U njoj se mogu naći gljivice, bakterije, tragovi znoja koji nastaju tokom spavanja i ležanja, ali i ostale vrste prljavštine posebno one koju može ostavljati ljudska koža ili poput čestica prašine.

Zbog svega toga posteljina je izuzetno pogodno tle za razvoj bakterija i gljivica jer sve navedeno u kombinaciji tome doprinosi. Grinje jesu bezopasne generalno gledano, ali one se hrane ćelijama kože i proizvode izmet koji sadži alargene koji mogu izazvati kod ljudi svrab očiju u najblažem slučaju, ali i neke ozbiljnije tegobe kao što su rinitis i astmu.

Dakle, prljava posteljina ne znači samo fleka od nečega, ostaci znoja ili neka druga fizički vidljiva oštećenja poput mrvica hrane ili pseće dlake. Mnogo veću štetu za zdravlje čovek može imati ono što golim okom nije vidljivo.

Zato je važno redovno pranje i održavanje.

UTICAJ KOJI IMA NA KVALITET SNA

U vezi sa zdravljem veoma važnu stavku uvek predstavlja i kvalitetan san. Jedna od stvari koje mogu uticati na to upravo je u vezi sa ovom temom. Da bi neko imao kvalitetan i miran san, čisto i provetreno okruženje u kojem spava je neophodno. Posebno se preporučuje tuširanje neposredno pred spavanje koje je dobro kako zbog sna tako i kao važna stavka kod održavanja materijala na kojem se spava.

Neurednost mesta na kojem se spava može dovesti do ozbiljne nesanice potvrdila su naučna istraživanja u ovoj oblasti.

ODRŽAVANJE I PRANJE

Pre svega treba kupovati posteljine od kvalitetnih i prirodnih materijala. Početno će to biti veće ulaganje od onih jefinijih modela, ali dugoročno gledano imaćete kvalitetan komad koji će prijati vašoj koži, neće se brzo pohabati pranjem čime će i vek trajanja biti duži.

Zatim ih treba prati i menjati što je češće moguće, a po mogućstvu nakon sedmičnog korišćenja ili bar svake druge nedelje.

Za pranje se koriste visoke temperature – za bele pamučne posteljine koristi se temperatura od 90 stepeni obično, a za ostale vrste materijala i boje može se koristiti temperatura i do 60 stepeni. A za sušenje se preporučuje da bude na otvorenom jer UV zraci sunca mogu da pomognu kod uklanjana mikroorganizama koji se na njima nalaze.

Svemu ovome treba dodati i redovno pranje samih jastuka, jorgana i prekrivača.