Tri stvari koje trebate znati o zaručničkom prstenju

Prosidba i zaruka nekada su bile u jednom činu, a danas su to odvojeni događaji od kojih svaki ima svoja nepisana pravila i običaje. Ono što se nikada nije promijenilo je zaručnički prsten i njegovo simbolično značenje.
Početak njihovog zajedničkog života i uživanja u svim njihovim čarima počinje pristajanjem na mladićev zahtjev i prihvaćanjem zaručničkog prstena kao simbola i zakletve na vječnu ljubav i vjernost.
Mladići danas imaju važan zadatak vezan uz odabir što boljeg modela koji je u trendu, koji će se svidjeti budućoj mladoj ženi, koji će joj odgovarati veličinom i koji će se uklopiti u financijska sredstva koja su u mogućnosti izdvojiti za to.

Evo što još trebate znati.


Ružičasto zlato je sve popularniji izbor.
Iako se u praksi najčešće bira zaručnički prsten od bijelog ili žutog zlata, dijamanta ili rjeđe srebra, danas se u praksi vrlo traženim i popularnim pokazao onaj od ružičastog zlata.
No, za koji god model da se odlučite, pronaći ćete ga u brojnim trgovinama nakita. Također, ako vam se svidi neki model koji ste pronašli na internetu, možete ga jednostavno naručiti i dostaviti na kućnu adresu pod sigurnim i pouzdanim uvjetima. A najčešće se kupovao model od bijelog zlata koji je ujedno i najpopularniji.

Na kojoj ruci se nosi?


Česta dvojba i vječna dilema je gdje nositi zaručnički prsten i burmu. Je li to prstenjak lijeve ili desne ruke?
Postoje neki argumenti za obje opcije. Neminovno je da je riječ o domalom prstu, ali pitanje je koje ruke. Što se tiče vjenčanog prstena, on se uglavnom nosi na desnoj ruci u većini slučajeva. Zato je velika procjena ljudi koji smatraju da se zaručnički prsten treba nositi tamo i da zato što se smatra da tako čuva mjesto vjenčanog prstenja.
Drugi razlog tome je što se nekada vjerovalo da je lijeva ruka “nečista” i da se zato nosila na desnoj te da je to nešto što je karakteristično za pravoslavce, protestante i stanovnike istočne Europe.
Narodna vjerovanja kažu da zaručnički prsten na lijevoj ruci nose katolici, odnosno stanovnici zapadnoeuropskih zemalja. A taj običaj potječe još iz starog Egipta, gdje se vjerovalo da kroz mali prst lijeve ruke prolazi “ljubavna vena”.
Danas doista postoji sloboda kada je riječ o ovoj temi i svatko ga nosi kako mu je najpraktičnije i kako misli da treba, jer nema pisanih pravila.

Gdje kupiti?


Zaručnički prsten najbolje je kupiti u provjerenim trgovinama koje prodaju nakit, odnosno u aukcijskim kućama s tradicijom i poznatim imenom. To osigurava kvalitetu i trajnost.
Iako se danas preko interneta može naručiti svakakav nakit, uvijek treba biti oprezan. Ako je to nečija opcija, onda treba razmisliti o narudžbama sa stranica poznatih trgovina.
Danas se za ovu kupovinu izdvaja u prosjeku od 50.000 do 150.000 dinara, u zavisnosti od toga što tko želi i planira.