Ne postoji žena koja se tokom svog života nije barem jednom susrela sa problemom kašnjenja menstruacije, a svakako je tu i drugi deo ove pojave, a to je trudnoća. Svakako, kašnjenje menstruacije je sigurno najvažniji razlog i uzrok tome da se jave ginekologu, kada se kroz pregled otkrije zašto je došlo do njenog izostanka.
Menstrualni ciklus u reproduktivnom periodu žene traje između 21 i 35 dana, a u najvećoj meri je to od 28 do 30 dana. Menstruacija, kao deo ciklusa, podrazumeva krvarenje koje predstavlja odbacivanje funkcionalnog sloja endometrijuma kada do začeća ne dođe, što je prirodan proces u samom telu. Trajanje ciklusa se ipak razlikuje od žene do žene, pa je manje školskih primera sa 28 dana trajanja, nego onih kod kojih je taj period uglavnom duži. Zato je važno da se svaki ciklus pomno prati, uz zapisivanje, kako biste znali da li je u nekom momentu vreme da se obratite lekaru. Kako god da je, postoji sedam razloga koji su najčešći uzročnici koji dovode do izostanka menstruacije.
Trudnoća
Razlog koji je prvi i na koji se najpre pomisli kada je kasnjenje menstruacije u pitanju jeste trudnoća. Kada do začeća dođe, menstruacija izostaje sve do porođaja, ali se produži i na period laktacije. Naravno, nekada se i u trudnoći dogodi krvarenje, ali to nije menstrualno krvarenje, uglavnom je bezazleno, ali ga ipak treba prijaviti odabranom ginekologu i otići na pregled.
Menarha – prva menstruacija
Kada se pod uticajem hormona telo menja, u određenoj životnoj dobi, najčešće između 12 i 15 godina, dolazi do pojave prve menstruacije. Međutim, kako tada sve tek počinje, menstruacija nije odmah redovna, niti obilna. Potrebno je oko godinu do godinu i po da se ciklus uspostavi svojim redovnim tokom, pa zato u ovom periodu ne treba brinuti, ali je dobro navići dete na ginekologa i posetiti ga zarad dobijanja saveta i same podrške koja je potrebna kada je telo pod fizičkim i mentalnim promenama.
Menopauza
Prirodni proces kada žena polako gubi funkcionalan reproduktivni sistem prati i izostajanje menstruacije do 60 i više dane. Taj period tranzicije prate brojni simptomi, mnoge promene, kašnjenje menstruacije nakon kojeg se ona sasvim prekida.
Gubitak velike težine i stres
Promene u organizmu koje su nagle mogu da poremete njeno normalno funkcionisanje. Tako gubitak velike težine za kratak period može da izazove kašnjenje menstruacije, ali i brzo dobijanje kilograma. Takva dešavanja čine da telo bude pod stresom koji utiče nepovoljno na njega. S druge strane, stresne situacije, jaka nervoza, takođe mogu uticati na to da menstruacija izostane i to na duži period.
Otkazivanje jajnika
Ovaj razlog može da se podvede pod ranu menopauzu, ali otkazivanje jajnika može da dođe i kao genetska posledica, posledica nekog oboljenja organizma i slično. Svakako, kada jajnici ne funkcionišu, onda, sasvim logično, dolazi i do izostajanja menstruacije. Ovakve pojave zahtevaju hitno obraćanje ginekologu da bi se pronašao uzrok i sprovelo lečenje.
Sindrom hiperinhibicije jajnika
Kašnjenje menstruacije može da bude posledica koja se ispoljava nakon prestanka uzimanja kombinovanih oralnih kontraceptivnih pilula. Ovo se češće dešava kod žena koje oralnu kontracepciju koriste dug vremenski period, kada se javlja ovaj sindrom hiperinhibicije jajnika.
Policistični jajnici
Nešto što je sve učestalije kod mladih žena jesu policistični jajnici koji dovode do izostajanja menstruacije ili njenog potpunog prekida na neki duži period. Zbog zdravlja jajnika, ali i celog reproduktivnog sistema, policistične jajnike treba lečiti uz savete i terapiju ginekologa, a neretko i endokrinologa.