Gljivice na noktima: simptomi i liječenje

Jesu li svaka promjena na ploči nokta uzrokovana gljivicama? Iako se često događa da pacijenti misle da je svaka promjena u izgledu nokta gljivica, to ne mora nužno značiti, jer crna boja nokta ukazuje na prisutnost hematoma koji nastaje prilikom udarca, dok recimo zelenkasti nokat boja popraćena crvenilom kože, jaka bol, koja ponekad onemogućuje kretanje, ukazuje na upalni proces koji zahtijeva hitno liječenje, a ništa nije nastalo kao pojava gljivica na noktima. Ali kako onda prepoznati da je problem u njima?

Simptomi gljivica na noktima

Na samom početku gljivice na noktima ne predstavljaju nikakav problem, osim što fizički mijenjaju izgled nokta. Najčešće se na vrhu ili dnu nokta pojavi jedna točka koja se polako širi i postaje poput mrlje koja može prekriti cijeli nokat. Tada nokat postaje bijel ili žut, a može se dogoditi da se odvoji od prsta ili da je vrlo lako lomljiv ili, naprotiv, da zadeblja i naraste u visinu. Estetski se svakako mijenja, jer dobiva loš izgled popraćen promjenom boje, kao i pojavom brazda, linija, neravnina zbog kojih nokat više nije gladak kao prije.
Uz sve to, najčešće je to popratni simptom i neugodan miris stopala koji se pojačava, pogotovo kada ste dugo nosili cipele i duže vrijeme nosite zatvorene cipele. Ako se infekcija prenese na druge nokte, pojavi se koža ili bol, onda je gljivica na noktima prisutna jako dugo i već je stvorila zdravstveni problem koji zahtijeva dugotrajno liječenje.

Što uzrokuje razmnožavanje gljivica na noktima?

Gljivice na noktima u većini slučajeva nastaju zbog nošenja sintetičkih čarapa, kao i obuće koja ne dopušta koži da „diše“, što uzrokuje znojenje stopala i stvaranje idealnih uvjeta za njihovu reprodukciju. Osim toga, gljivice na noktima mogu nastati korištenjem ručnika, odjeće, čarapa, pribora za nokte, poput škara, turpija, od osobe koja već ima gljivice na noktima, a kako se radi o vrsti infekcije, onda je logično zašto se prenose dodirivati ​​ili koristiti iste predmete koji nisu prethodno dezinficirani i oprani.
Gljivice se mogu “zaraditi” hodanjem bosih nogu po mokrim površinama oko bazena, u toplicama, odlaskom kod kozmetičarke koja ne vodi računa o njihovoj higijeni, ali se mogu razviti i uz pretjerano korištenje lakova i umjetnih noktiju. Kod umjetnih noktiju vrlo je važno da nokat povremeno raste i da se obnavlja bez ikakvog dodatka koji remeti njegov prirodni razvoj, jer jedna od posljedica može biti i pojava gljivica.

Liječenje

Gljivice na noktima prvo zahtijevaju dijagnozu stanja. Često se misli da to nije potrebno, zbog čega se gljivice još više razmnožavaju i stvaraju ogroman problem za dugotrajno liječenje. Kada se rano otkriju, prepoznavanjem simptoma zbog kojih je liječnik star, liječenje nije naporno i brzo završava. U većini slučajeva najprije je preporučljivo koristiti pamučne čarape, redovito ih mijenjati, nositi cipele od prirodnih materijala, a terapija se temelji na podmazivanju određenih masnoća. Postoje i laserske metode liječenja, kao i prirodni lijekovi
i preparati koji liječe gljivice na noktima, ali ništa se ne smije koristiti bez nadzora stručnjaka kako se problem ne bi samo produbio.