Prilikom kupovine bojlera za kuću ili stan treba se najpre dobro informisati o njegovim karakteristikama kako bi se napravio dobar i siguran izbor, odnosno izabrao uređaj koji će pouzdano služiti potrošače i odgovoriti njihovim zahtevima.
KAKO IZABRATI ODGOVARAJUĆI MODEL?
Potrebe domaćinstava se razlikuju, pa u tom smislu zavisi i koji bi tip bojlera bio prikladan, kako u kupatilima, tako i u kuhinjama. Odabir je uglavnom uslovljen brojem ukućana, odnosno potrebnom kubikažom, kvadraturom kupatila i rasporedom kupatilskih elemenata, raspoloživim kuhinjskim prostorom, načinom na koji želimo da zagrevamo vodu, da li bi nam više odgovarao akumulacioni ili protočni sistem, količinom novca kojom raspolažemo, te ponudom različitih proizvođača. Najbitnije je da ne treba da brinemo kada se kupamo, peremo zube ili sudove, odnosno pri obavljanju dnevnih aktivnosti, već da uvek ima dovoljno tople vode.
STANDARDNI BOJLERI
To su akumulacioni bojleri, u kojima se voda po uključivanju zagreva i neko vreme ostaje topla, te po potrebi koristi u različite svrhe. Prevashodno se razlikuju spram toga da li su namenjeni kuhinjama ili kupatilima, od čega zavise njihov kapacitet i snaga, vrsta kazana, način zagrevanja vode.
U kuhinjama se koriste takozvani mali bojleri, najčešće od 5 do 15 litara. Prema mestu montaže (ispod slavine ili iznad nje) razlikuju se niskomontažni – priključak za vodu je sa gornje strane, i visokomontažni – priključak je na donjem delu uređaja.
Kupatila potrebuju bojlere veće kubikaže, a uobičajeno se postavljaju oni kapaciteta od 60 ili 80 litara. Mogu se postaviti vodoravno ili uspravno, što zavisi od uređenja samog kupatila. Savremeni bojleri svojim prečnikom i dizajnom mogu odgovoriti različitim prostornim ograničenjima.
Kod odabira bojlera važni su i kazani na koje se uglavnom dobija višegodišnja garancija. Prevashodno se razlikuju inoks kazani, napravljeni od nerđajućeg čelika, emajlirani, proizvedeni od crnog čelika sa zaštitnim slojem nalik staklu, ili pak polipropilenski, koji se odlikuju specijalnim izolacionim slojem.
Voda se u ovom tipu bojlera može zagrevati na različite načine, a najčešći izbor jeste korišćenje električne energije. U rad se uključuju na vanjskom prekidaču, a visina temperature podešava na termostatu.
PROTOČNI BOJLERI
Protočni bojleri danas su sve popularniji zbog mogućnosti brzog dobijanja tople vode, čija je količina faktički neograničena. Budući da se koriste po potrebi, njihovom upotrebom ostvaruje se ušteda energije, te se svakako može reći da su energetski efikasni. Prigodni su jer zauzimaju manje prostora od standardnih – u njima se voda ne akumulira, već zagreva prilikom prolaska kroz uređaj pomoću grejača koji rade na električnu energiju ili gas. Naročito su prisutni u kuhinjama, gde se topla voda veoma često koristi, ali svoju primenu sve češće nalaze i u kupatilima.
UDOBNOST PRE SVEGA
Kvalitetan rad svih uređaja u našem domu podrazumeva da je on siguran za upotrebu i ne iziskuje česte zamene ili servisiranja. Time se ostvaruje udobnost pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti, ali i štednja energije, naposletku i novca i vremena. Pri izboru bojlera uvek je bolje opredeliti se za proverenog proizvođača, ali je jednako važno i pravilno rukovanje, kako bi bio dugotrajan i isplativ, a ukoliko dođe do kvara, i brzo reagovanje.